Własne źródło prądu

Sprawdź jak wytwarzać energię samodzielnie i dlaczego warto!

Własne źródło prądu to idealny sposób na uniezależnienie się i obniżenie rachunków za prąd. Coraz więcej osób decyduje się na wdrożenie takiego systemu, a rynek również jest coraz bardziej przyjazny, oferując nowe — wydajniejsze i ekonomiczniejsze rozwiązania.

Czym zatem są i jak funkcjonują własne źródła prądu? Jakie są najpopularniejsze rozwiązania w tym zakresie, które możemy wdrożyć we własnych domach? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Czym jest własne źródło prądu?

Własne źródło produktu to odnawialne źródło energii, które wytwarza dla nas prąd niezależnie od dostawców. Na rynku istnieje kilka opcji, spośród których najpopularniejszymi są panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. W zamian za jednorazowy ich zakup przez wiele następnych lat wytwarzają dla nas prąd bez konieczności płacenia za jego dostawę.

Własne źródła prądu możemy stosować zarówno w naszych domach prywatnych, jak i celach biznesowych, np. instalując je w firmach. Niezależnie od przeznaczenia jest to doskonały pomysł.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to panele, które są pokryte specjalną powierzchnią. Ogniwa te są instalowane na dachach lub ścianach budynków i pozyskują energię słoneczną. Promienie, które na nie padają, są zamieniane na energię elektryczną, która następnie wędruje do danego budynku. Panele możemy kupować i instalować samodzielnie bez zgód, zezwoleń czy według własnego planu. Dzięki niemu możemy zmniejszyć rachunek za prąd, wytwarzać go na tyle dużo, że nie będziemy potrzebowali pozyskiwać go z sieci lub wręcz go odsprzedawać.

Turbiny wiatrowe

Drugim coraz bardziej popularnym sposobem wytwarzania własnej energii są turbiny wiatrowe. Są to mniejsze wersje turbin komercyjnych mających kształt  wiatraka z farmy wiatrowej są instalowane na naszej posesji — np. na dachu lub obok budynku. Im silniej wieje wiatr, tym turbina obraca się szybciej, generując więcej energii elektrycznej. Własne źródło prądu w takiej formie jest opłacalne na wietrznych terenach. Możemy zainstalować je równie łatwo co panele fotowoltaiczne.

Dlaczego warto posiadać własne źródło prądu?

Powodów, dla którego warto mieć własne źródła energii elektrycznej, jest kilka. Pierwszy z nich to opłacalność finansowa. Jeśli zainwestujemy dużą sumę, możemy liczyć na praktycznie darmowy prąd przez kilkanaście — kilkadziesiąt lat. Oprócz aspektu finansowego jest to dobry sposób na uniezależnienie się od dostawców prądu czy rosnących cen.

Własne źródło energii przyda się również w miejscach, gdzie nie ma podłączonej sieci np. w odludnych i trudno dostępnych miejscach. Odnawialne źródła energii to też dbanie o środowisko i wkład w ekologię.