Fotowoltaika w przemyśle

Jak możemy wykorzystać ogniwa słoneczne, aby obniżyć koszty prądu i się uniezależnić od dostawców?

Fotowoltaika w przemyśle staje się coraz częściej wykorzystywanym sposobem na wytwarzanie energii elektrycznej. Wiele firm stosuje panele słoneczne, aby obniżyć rachunki za drożejący prąd lub by dbać o środowisko. Dachy pokryte takimi panelami budynków przedsiębiorstw czy używanie tej energii np. do produkcji lub ogrzewania w mniejszych firmach czy domach również nie są obcym pojęciem. Poniżej prezentujemy, jak fotowoltaika w przemyśle i biznesie pomaga nam oraz dlaczego warto ją stosować na tak dużą skalę.

Czym jest fotowoltaika i ogniwa słoneczne?

Fotowoltaika to zjawisko fotowoltaiczne, które zamienia energię słoneczną w energię elektryczną. Ogniwa słoneczne mają najczęściej postać kilkumetrowych prostokątów ze specjalną powierzchnią światłoczułą, która pozyskuje dla nas energię słoneczną i zmiana ją w elektryczną.

Panele słoneczne możemy instalować niezależnie, dowolnie zwiększając ich liczbę w zależności od projektu czy przeznaczenia. Możemy też stosować je do wielu celów np. zmniejszenia rachunków za prąd, wytwarzania dużych ilości energii czy wręcz wytwarzania jej z nadmiarem oraz zarabiania odsprzedając ją do sieci.

Fotowoltaika w przemyśle

Fotowoltaikę szeroko stosuje się w przemyśle. Udział ten wzrasta w różnych sektorach, a sam trend jest coraz chętniej wykorzystywany.

Dzieje się tak za sprawa kilku czynników. Pierwszym z nich jest odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii. Swój udział w tym zjawisku ma także wzrost cen prądu i opłacalność rozwiązań fotowoltaicznych. Jest to też sposób na to aby uniezależnić się od dostaw prądu i zminimalizowanie ryzyko wahania się kosztów produkcji.

Panele fotowoltaiczne stosuje się w przemyśle w różnych opcjach. Z pewnością są one używane do zmniejszenia rachunków za prąd w różnego rodzaju przemysłowych fabrykach czy firmach. Służą one m.in. do podgrzewania wody czy obsługi poszczególnych systemów produkcyjnych. Niektóre firmy wykorzystują fotowoltaikę nawet w kilkudziesięciu procentach.

Fotowoltaika w przemyśle to też bezpośrednie wytwarzanie energii elektrycznej. Choć w Polsce farmy fotowoltaiczne nie są jeszcze popularne i często spotykane, to na różne skale powstaje ich coraz większa liczba, a niektóre firmy produkują część prądu na odsprzedaż.

Dlaczego fotowoltaika w przemyśle to dobry kierunek?

Powodów, dla których warto stosować fotowoltaikę w biznesie — jest kilka. Pierwszym z nich jest łatwość instalacji paneli. W większości przypadków dachy czy ściany fabryk nie są używane i na nich można bez większego problemu montować takie panele. Są one również wydajne ekonomicznie, gdyż całkowity bilans zestawiający koszty instalacji i wyprodukowanej energii jest dodatni. Stosując ten rodzaj wytwarzania energii elektrycznej, nie potrzebujemy zgód środowiskowych czy specjalnych pozwoleń, jak ma to miejsce przy innych — bardziej skomplikowanych systemach.