Białe certyfikaty

Czym są białe certyfikaty, do czego służą i jak możemy pozyskać białe certyfikaty?

Białe certyfikaty są coraz częściej wykorzystywane przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa i pozyskiwane coraz chętniej w zamian za przeprowadzenie inwestycji energetycznych. Posiadają również wiele korzyści, zalet i plusów – z tymi finansowymi na czele. Czym zatem są białe certyfikaty? Jak funkcjonują? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Czym są białe certyfikaty ?

Białe certyfikaty to certyfikaty przyznawane za zaoszczędzenie konkretnej ilości energii w wyniku inwestycji. Jeśli oszczędzamy energię w wyniku przeprowadzonych inwestycji które miały to na celu, otrzymywać będziemy adekwatne białe certyfikaty. Są one przyznawane różnego rodzaju przedsiębiorstwom. Niektóre z nich np. krajowi dystrybutorzy energii są zobowiązani do posiadania konkretnej ilości takich certyfikatów i regularnego ich regulowania (oddawania ).

Przedsiębiorstwa, na które nałożono taki obowiązek, mogą je np. wyprodukować lub zakupić. Same certyfikaty możemy kupować lub sprzedawać na towarowej giełdzie energii. Białe certyfikaty mają zachęcać przedsiębiorców do przeprowadzania inwestycji i stymulować rozwój technologii, które będą pozyskiwały energię w przedsiębiorstwach.

Jak działają białe certyfikaty?

Działanie certyfikatów jest bardzo proste. Funkcjonują one w całej Europie. Skorzystać z nich może dowolne przedsiębiorstwo, które spełnia wymogi ustawowe oraz planuje inwestycje mające na celu oszczędne energii. Za zaoszczędzoną energię otrzymują białe certyfikaty, które możemy np. sprzedać innym firmom.

Aby uzyskać taki certyfikat, należy najpierw przeprowadzić audyt efektywności energetycznej, złożyć wniosek, spełniać wymogi i przeprowadzić inwestycje np. za własne środki lub te pochodzące z kredytu. Następnie, gdy spełnimy założenia, otrzymamy białe certyfikaty. Nie są one przyznawane po wykonaniu inwestycji, której nie zgłosiliśmy. Musimy również osiągnąć minimalną ilość zaoszczędzonej energii.

“Białe certyfikaty” w Polsce

W Polsce białe certyfikaty działają od 2011 roku, a ostatnia nowelizacja przepisów miała miejsce w 2016 roku. Są one przyznawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, jeśli wypełnimy założenia inwestycyjne.

Aby uzyskać białe certyfikat, możemy wykonywać różne rodzaje inwestycje, które posłużą do oszczędzania energii. Będą to np. modernizacja oświetlenia w przedsiębiorstwie, usprawnienie procesu produkcyjnego, odzyskiwanie ciepła ze sprężarek czy skraplaczy, modernizacja rurociągów zapewniających ciepło czy wymiana lub modernizacja całego systemu grzewczego.