Spis treści
Utylizacja odpadów w biogazowni
Jak działa taka utylizacja biogazowni i dlatego warto?
Utylizacja odpadów to problem, z którym muszą bardzo często mierzyć się różnego rodzaju przedsiębiorstwa np. rolne czy zakłady produkcyjne. Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się ich jest utylizacja w biogazowni, dzięki czemu uzyskujemy również energię. Jak działa ten sposób wytwarzania energii i radzenia sobie z odpadkami? Czym jest biogazownia ? Kto może korzystać z tej formy utylizacji? Wszystkie informacje później.
Utylizacja odpadów w biogazowni — jak to działa?
Utylizacja odpadów biogazowni to proces, w którym przetwarza się odpady na gaz. W procesie biochemicznym z biomasy, czyli odpadów powstaje produkt fermentacji metanowej. Cały proces dzieje się w specjalnie do tego przygotowanych konstrukcjach. W ten sposób w gaz przekształcać możemy różnego rodzaju odpadki.
Do najlepiej nadających się na biomasę należą nawozy naturalne, produkty paszowe wykorzystywane w rolnictwie, odpady z produkcji żywności np. kukurydziane/ziemniaczane, czy odpady z uboju zwierząt. Doskonale do tego celu najada się również owoce, warzywa czy produkty pochodzące z mleczarni, które są traktowane jako odpady poprodukcyjne.
Utylizacja odpadów w biogazowni składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest miejsce składowania bioodpadów. Są one z magazynów np. silosów transportowane do komory fermentacyjnej, gdzie powstaje biogaz. Odpady pofermentacyjne zostają przetransportowane do oddzielnego magazynu a powstały biogaz użyty.
Korzyści z utylizacji biogazowni: plusy i zalety
Utylizacja odpadów w biogazowni jest bardzo korzystnym procesem. Nawet ok. 90% wytworzonego biogazu może zostać przetworzone w energię cieplną oraz elektryczną, która wspierać będzie przedsiębiorstwo. Oprócz aspektów finansowych jest to niezwykle ekologiczny osób utylizacji odpadów, dzięki któremu dbamy o ekologię i wykorzystujemy odpady.
Istnieje również wiele dotacji, dzięki którym możemy stworzyć taki system lub profitów dla firm i gospodarstw, które stosują taki system utylizacji. Energię tak pozyskana możemy również sprzedawać lub wykorzystywać samodzielnie wedle własnego uznania.
Kto może utylizować w ten sposób odpady?
Utylizować odpady w ten sposób mogą praktycznie wszystkie podmioty, które będą w stanie stworzyć taką instalację i będą posiadały odpowiednia ilość odpadów. Z pewnością jest ona często wykorzystywana w rolnictwie, przemyśle żywieniowym czy przedsiębiorstwach, które dysponują odpadami z dużą zawartością wody oraz masy organicznej.